Koristuskalender: mida teha igal kuul, et kodu oleks alati puhas?

Puhas ja korras kodu ei tähenda tingimata iga nädal suurt koristust. Piisab sellest, kui jagad ülesanded aastale laiali ja hoiad järjepidevust. Koristuskalender aitab vältida tolmu, hallitust, ebameeldivaid lõhnu ja kogunevat segadust. Siin on ülevaade, mida võiks igal kuul teha, et kodu oleks alati värske ja tervislik.

Jaanuar – uue alguse aeg
Pärast pühi on ideaalne aeg teha suurpuhastus. Korista külmik, viska ära aegunud toidud ja puhasta pliidiplaat ning ahju. Vaata üle vannitoa ja köögi kapi­sisud, organiseeri sahtlid.

Veebruar – tolm ja kangad
Puhasta kardinaid, pesu- ja voodipesusahtleid. Pööra tähelepanu tolmule: puhasta radiaatorid, liistud ja kõrged riiulid. Tolmulestad armastavad pehmeid pindu – ära unusta diivanipatju ja pleede.

Märts – kevad läheneb
Puhasta aknad ja vaheta talveriided-kardinad kergemate vastu. Tee ruumi kevadisele meeleolule. Korista garderoob ja sorteeri riideid.

Aprill – kevadine suurpuhastus
Vaibad, madratsid ja mööbel vajavad põhjalikku hooldust. Telli keemiline puhastus või kasuta professionaalset teenust. Värskenda ka rõdu või terrassi.

Mai – õueala kord
Puhasta aknalauad ja kontrolli putukavõrke. Vii aiatoolid tolmust puhtaks. Puhasta prügikastid seest ja väljast, et vältida lõhnu soojal ajal.

Juuni – kerge hooldus
Kuna kodus viibitakse vähem, piisab iganädalasest tolmu võtmisest ja põrandate pesust. Kontrolli ventilatsioonisüsteeme ja tuuluta regulaarselt.

Juuli – puhkus ja värskus
Desinfitseeri kraanid ja dušiotsikud katlakivi vastu. Puhasta külmik ja sügavkülm. Pese suveriided enne hoiule panemist.

August – ettevalmistus sügiseks
Puhasta ahjud, korstnad (vajadusel telli spetsialist). Vaheta välja kulunud koristusvahendid. Puhasta aknad uuesti.

September – kool ja rutiin
Organiseeri töö- ja õppimisalad. Puhasta lauad, toolid ja tehnikaseadmed. Pööra tähelepanu valguslülititele ja ukselingile.

Oktoober – hooaegade vahetus
Too välja soojemad tekid ja vaheta kardinad. Puhasta kapid seest. Tee suurpuhastus vannitoas (sh vuugid ja dušinurgad).

November – ettevalmistus talveks
Puhasta küttesüsteemid, õhufiltrid ja soojapuhurid. Pööra tähelepanu niiskustundlikele aladele (hallitus!). Kontrolli veekahjustusi.

Detsember – pühad ja sära
Puhasta dekoratsioonid ja valgustid. Pese laudlinad, puhasta söögituba. Vii välja kogu kogunenud prügi ja tee ruumi uuele.

Regulaarne jaotus aitab hoida kodu korras ilma liigse stressita. Kui igal kuul võtta fookusesse kindlad ülesanded, muutub kodu hooldamine lihtsamaks ja nauditavamaks. Vajadusel usalda osa tööst professionaalidele – eriti hooajalisel suurpuhastusel.

Previous
Previous

Kevadine suurpuhastus: kust alustada ja mida kindlasti mitte unustada?

Next
Next

Tolmulestad ja allergiad: kuidas hoida kodu tervislikuna?s